fbpx

Revo Virino

Když se na mě pan Martin obrátil s poptávkou na výrobu dámských orlojek, neváhal jsem ani minutu a hned jsme si domluvili setkání. Přišel s různými prvky zosobňující svou ženu a rodinu. Okamžitě jsme se začali bavit nad několika nápady, ze kterých vykrystalizovala skoro čtvrtletní spolupráce. Na jejím konci vznikl dárkový set šperků a dámských orlojek Revo Virino.


Specifikace

Serie: zakázková výroba      S/N:  1/1
Rozměry:  30x22mm
Pouzdro:  jeřáb oskeruše, typ Simplyfera
Strojek: Ronda 1032, Swiss 7Jewels
Typ: Quartz
Sklo: minerální
Funkce:  hodiny, minuty
Rezerva: rezerva chodu (výdrž baterie) cca 5 let
Řemínek:  kožený zakázkový Šíma

Začátek příběhu

Orlojky Revo Virino jsme s panem Martinem vytvořili jako dárek k jubileu jeho ženy. V konceptu jsme spojili několik indicií – zálibu ve stylu první republiky, původ ze Slovácka, znamení Panny a hlavně rodinné vztahy. Vymysleli jsme, že bychom zhotovili celý set tvořený hodinkami (zastupujícími ženu), náušnicemi (dvě dcery) a náramkem (muž), vše uložené ve společné šperkovnici. 

Pouzdro

Tvar pouzdra a celkový design celého setu je inspirován první republikou. Jelikož jsme od začátku nad hodinkami uvažovali jako nad šperkem, snažil jsem se stlačit jejich rozměry co nejvíce.

Jemný strojek hodinek je chráněný mosazným jádrem. Jádro je vsazené do pouzdra vyrobeného z velmi tvrdé dřeviny – jeřábu oskeruše. Luneta je frézovaná z tmavého, takzvaného jádrového dřeva stromu, což vytváří barevný kontrast se zbytkem pouzdra, jenž tvoří běl téže dřeviny. Dřevo je napuštěné šesti vrstvami směsí přírodních olejů. Přední stranu pouzdra kryje minerální sklo.

Ciferník

Ciferník je frézovaný z mosazi a opatřený smaltem v odstínu slonové kosti. Do smaltu jsou skleněné zirkony vsazeny tak, že zobrazují souhvězdí Panny.

Ručky jsou frézované z mosazi a galvanicky pokovené zlatem stejně jako lože minerálního skla. Na procházející ekliptiku souhvězdím Panny odkazuje tvar obou ruček. Hodinová má tvar sluneční korony, kde paprsek ukazuje čas a minutovou ručku zdobí na jejím konci půlměsíc.

 

Strojek

Srdcem hodinek je švýcarský  miniaturní strojek Ronda kalibr 1032.

Historie společnosti sahá až do roku 1946, kdy jí založil vynalézavý mechanik William Mosset. Firma se po japonské quartzové revoluci  v sedmdesátých letech začala specializovat na vývoj bateriových strojků a ve Švýcarsku si na tomto poli udržuje dominantní postavení.

Kalibr 1032 má rozměry pouhých 13x9x2mm a řadí se tak k nejmenším standardně osazovaným strojkům. I tento kalibr disponuje pro Rondu typickou dlouhou výdrží baterie až okolo pěti let.

Řemínek

Řemínek pochází z pražského brašnářského ateliéru Šíma. Je ručně šitý na zakázku z kvalitní telecí kůže a opatřený titanovou sponou.

Kazeta

Celý set lze odložit do kazety – šperkovnice, vyrobené z masivního dřeva v kombinaci naolejovaného dubu a lakovaného smrku v odstínu slonová kost, stejném jako je smaltovaný ciferník.


 

Práce na tomto kousku mě obohatila nejen řemeslně,  po celou dobu mi připomínala hodnoty rodiny se kterými denně běžně počítáme, avšak je dobré míti na paměti, že nejsou samozřejmostí. 

Také byste chtěli své Orlojky na míru? Více o zakázkové výrobě se dozvíte tady.

 

ZAKÁZKOVÁ VÝROBA