fbpx

Strojky Sellita v orlojkách

 

Mám obrovskou radost. Podařilo se mi navázat přímou spolupráci se švýcarskou manufakturou Sellita, vyrábějící špičkové mechanické hodinkové strojky. Jejich cesta do mé dílny nebyla úplně jednoduchá, ale nakonec se podařilo a po několika měsících a úvodních formalitách se započala výroba pěti prvních strojků pro orlojky. Na kvalitní práci je třeba si počkat. O to více si cením, že vám je nyní mohu nabídnout v orlojkách KUBR.   Společnost Sellita je jedním z pilířů švýcarského hodinářství a já mám to potěšení vám ji nyní představit.

O Sellita

Představení společnosti Sellita Sébastienem Chaulmontetem, ředitelem pro inovace a obchod.

 

Počátky společnosti

Sellita byla založena v roce 1950 jako montážní dům, který nakupoval ébauches (strojky ve formě stavebnice) od společnosti ETA. Dále je sestavovala a prodávala dokončené pro jednotlivé hodinářské značky. To, jak tento obchodní model vznikl, není zcela jasné, ale na nějaký čas byla Sellita největším samostatným zákazníkem ETA. Pak v roce 1990 ETA začala ze součástek, které vyráběla sestavovat vlastní strojky. V ten okamžik se staly ETA a Sellita konkurenty, ale pouze jeden z nich uměl vyrobit vlastní součástky.

Vlastní výroba hodinkových strojků

Situace se dramaticky změnila v roce 2002, kdy Nick Hayek st. oznámil, že ETA přestane od roku 2006 dodávat ébauches společnostem mimo skupinu Swatch Group. I když tato zpráva hluboce zasáhla značky hodinek mimo tento korporát, které ETu používaly ve svých výrobcích, pro Sellitu to byl těžký zásah, neboť byla na dodávkách součástek od ETy závislá.

Sellita spolu se sousední La Joux-Perret si stěžovaly na švýcarský úřad pro hospodářskou soutěž, který rozhodl, že ETA bude muset udržovat dodávky ébauches až do roku 2010. I když byl termín prodloužen, bylo jasné, že Sellitu čekají zásadní změny.

V roce 2004 tedy Sellita začala vyrábět vlastní strojek, a to kalibr SW200. Ten byl chytře založený na automatickém stroji ETA  kalibr 2824-2, který byl představen v roce 1981. Stejný  montážní profil znamenal, že stávající výrobci hodinek, kteří osazovali své produkty strojky ETA 2824-2, je mohli nahradit Sellitou, aniž by museli měnit design hodinek.

První originální kalibr Sellita

Sellita pak začala s výrobou dalších „klonů“ ETA. SW300 a SW500 jsou založeny na novějších automatech ETA 2892 a chronografu Valjoux 7750. První originální strojek společnosti, který Sellita vyvinula, je maličký SW1000. Ten byl navržen v roce 2014 jako špičkový dámský automat. Nyní však Sellita vyvíjí další vlastní strojky a řadu SW200, SW300 a další klony  rozšiřuje o funkce jako je měsíční fáze, rezerva nátahu ad.

Výroba

Dnes podnik tvoří 500 zaměstnanců na třech místech v Chaux-de-Fonds a Jura ve Švýcarsku a Glashütte v Německu. Sellita upřednostňuje zůstat součástí tradiční švýcarské infrastruktury dodavatelů součástek a vyvinula vlastní síť 100 švýcarských dodavatelů. Pokud však nelze získat součástku, která by splňovala požadavky na kvalitu a cenu společnosti, vyrábí si je svépomocí. V takových případech si Sellita také navrhuje a staví vlastní strojní zařízení pod značkou Sellita Engineering.

Rovněž je důsledně vynucována kontrola kvality, protože pro Sellitu je klíčová spolehlivost. Za tímto účelem je u každé součásti provedeno mnoho měření. Data jsou pak spárována se  sériovým číslem hotového strojku, ve kterém je použit. Tento systém má za následek obrovské množství uložených dat, ale v případě jakýchkoli problémů umožňuje společnosti rychle zjistit příčinu.

Sellita každý rok vyrobí přibližně 500 000 strojků a zatímco výroba podsestav je plně automatizovaná, většina finální montáže se provádí ručně.


Sellita v orlojkách KUBR

 Jako první tyto strojky nabízím v  unikátním konceptu orlojek PYRGO a pro zakázkovou výrobu. Prohlédněte si mou práci zde:

 

ZPĚT NA ORLOJKY